טיפול בצלקות הנגרמות ממחלת הפסוריאזיס

תוכן עניינים

פסוריאזיס (Psoriasis) אינו גורם ישירות לצלקות, אבל הגירוד או אי הנוחות של נגעי עור אלה המתבטאים בשריטות או בשפשוף העור, הם אלה שעלולים לגרום להצטלקות. חלק מהצלקות נעלמות מעצמן, ואחרות עשויות לדרוש טיפולים כדי להעלים אותן.

צלקות פסוריאזיס ניתנות לטיפול. מגוון של שיטות טיפול יכולות לסייע בהפחתת צלקות העור. התייעצו עם הרופא שלכם כדי להחליט אילו טיפולים מתאימים לצרכים שלכם.

 

פסוריאזיס והצטלקות

פסוריאזיס היא מצב כרוני שמאופיין בתאי עור נוספים המצטברים במהירות על פני העור. מצב זה מתבטא בהיווצרות של כתמים קשקשיים נטולי צבע. הפסוריאזיס יכול להופיע בכול אזורי הגוף, עם זאת הוא מופיע יותר על עור הקרקפת, הגב התחתון, הברכיים והמרפקים.

התסמינים של הפסוריאזיס כוללים עור יבש, סדוק או מגרד מאוד. כל אותם גירודים ושפשופים תכופים של העור, הם אלה שעלולים ליצור את הצלקות.

קיימים כמה גורמים המסייעים להיווצרות צלקות פסוריאזיס:

  • גודל הנגעים ומיקומם
  • הגיל והבריאות הכללית
  • הסבירות שתסבלו מצלקות

אנשים רבים שחיים עם פסוריאזיס חווים החמרה של ההתלקחויות ואחר כך תקופה של הפוגה.

 

סוגי צלקות הנגרמות בעקבות פסוריאזיס

הפסוריאזיס עלול להתפתח לשני סוגים של צלקות:

  • צלקות היפרטרופיות (Hypertrophic): צלקות אלה מורמות, נטולות צבע ונוצרות בדרך כלל ישירות מעל הפצע.
  • צלקות קלואיד (Keloid): צלקות אלה בולטות מפני השטח של העור, ומשתרעות מעבר לגבולות הפצע המקורי.

חשוב להבין שהצלקות הן חלק מתהליך הריפוי הטבעי של הגוף, אבל הן גורמות לאי נוחות ולמבוכה, במיוחד אם הן מתפתחות על הפנים והזרועות. הצלקות עשויות להיות מתונות, כואבות או מגרדות. הן עלולות לגרום לתסכול הנובע מהמראה הלא אסתטי של העור הנגוע.

אם צלקות הפסוריאזיס משפיעות על הבטחון העצמי ועל איכות החיים שלכם, שוחחו עם רופא העור לגבי אפשרויות הטיפול המתאימות לכם.

 

טיפולים בצלקות פסוריאזיס

אצל רוב האנשים הצלקות ידעכו עם הזמן אבל לא יחלפו לחלוטין. עם זאת, קיימים טיפולים רפואיים וכירורגיים שנועדו לסייע להפחתת המראה הצלקתי, כולל אלה הנגרמות מגירודים.

 

טיפולים בהצטלקות פחות חמורה

קיימים סוגים שונים של שיטות לטיפול בהצטלקות מתונה, וביניהם:

משחה מקומית: מורחים את המשחה ישירות על העור. משחות אלה עשויות לכלול קורטיקוסטרואידים (Corticosteroids) או אנטיהיסטמינים (Antihistamines) אחרים, שיכולים להפחית את הגירוד ולמנוע דלקות.

זריקות: הזרקת תרופות מסוימות, כמו קורטיקוסטרואידים, עשויה לעזור להפחתת גודלן של צלקות גדולות, הן היפרטרופיות והן קלואידיות. הרופא יחליט אם להשתמש בטיפול זה בלבד או לשלב אותו בטיפולים אחרים.

בנוסף, ה-AAD, איגוד האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה, ממליץ למרוח על הצלקות קרם הגנה עם מקדם הגנה (SPF) של 30 ומעלה. גם כדי להפחית שינויי צבע ולסייע לצלקות לדעוך.

  • טיפולים בהצטלקות חמורה יותר

קיימים הליכים מסוימים שעשויים לעזור לשפר את מראה הצלקות החמורות יותר, וביניהם:

דרמבריישן (Dermabrasion): טיפול זה נעזר בכלי מיוחד המסייע להסרת שכבות העור העליונות. לאחר מכן יגדל עור חדש שיכסה את האזור. לאחר הטיפול העור עשוי להיראות חלק יותר.

טיפול בלייזר: בטיפול זה נעשה שימוש בסוג של לייזר שמבהיר את צבע הצלקת ועוזר לשטח אותה. הטיפול עשוי לשפר גם את טווח התנועה במקרים שבהם רקמת הצלקת מקשה על התנועה.

טיפול בקור (Cryosurgery): טיפול זה משתמש בקור כדי להקפיא את הצלקת, מבלי לפגוע בעור שמתחתיה. הטיפול עשוי להיות יעיל לצלקות הקטנות יותר. הטיפול בקור משמש גם להבהרת פיגמנטציה בגווני עור כהים יותר.

בנוסף, הרופא עשוי לבחור בביצוע ניתוח להסרת רקמת הצלקת, שיעזור להחזיר את טווח התנועה ולשפר את מראה הרקמה הצלקתית.

המאמר נכתב באדיבות וינקלר קליניק

טיפול בצלקות הנגרמות ממחלת הפסוריאזיס

פסוריאזיס (Psoriasis) אינו גורם ישירות לצלקות, אבל הגירוד או אי הנוחות של נגעי עור אלה המתבטאים בשריטות או בשפשוף העור, הם אלה שעלולים לגרום להצטלקות. חלק מהצלקות נעלמות מעצמן, ואחרות עשויות לדרוש טיפולים כדי להעלים אותן.

וילה

המדריך להצעת נישואין בווילה מפוארת

מאמר זה מיועד לכם, החתנים לעתיד. אולי ההחלטה הגדולה ביותר בתכנון הצעת הנישואין שלכם היא הבחירה במקום הנכון. אם אתם מחפשים מקום ייחודי ומרווח, בואו לבדוק את האפשרות לערוך את טקס הצעת הנישואין שלכם בווילה יפהפייה.

שדה תעופה

פיצוי על עיכוב טיסה: דע את זכויות הנוסע שלך

עיכובים וביטולים בטיסות עלולים להיות מתסכלים מאוד עבור המטיילים, לגרום לאי נוחות ועלול להרוס את תוכניות הנסיעה. עם זאת, חשוב לדעת שכנוסע, יש לך זכויות בכל הנוגע לעיכובים וביטולי טיסות. הבנת הזכויות הללו יכולה לעזור לך לנווט את המצב ולהבטיח שתקבל את הפיצוי המגיע לך.

סוכנות ביטוח

7 סיבות מכריעות מדוע אתה צריך שירותי סוכנות ביטוח לחופשה שלווה

תכנון חופשה הוא זמן מרגש, מלא בחלומות של רגיעה והרפתקאות. עם זאת, בתוך ההתרגשות, חשוב לא להתעלם מהחשיבות של שירותי סוכנות ביטוח. בין אם אתם מטיילים בארץ או בחו"ל, הכיסוי הביטוחי המתאים יכול לספק לכם שקט נפשי ולהגן עליכם מפני עומסים כלכליים בלתי צפויים. במאמר זה, נבחן שבע סיבות מכריעות מדוע אתה זקוק לשירותי סוכנות ביטוח לחופשה שלווה.